Jubileusz 30-lecia Życia Nasielska
Z udziałem współpracowników, samorządowców, przedstawicieli różnych instytucji i organizacji oraz sympatyków obchodziliśmy skromną uroczystość – jubileusz 30 lat funkcjonowania czasopisma samorządowego „Życie Nasielska”. Wydarzenie to odbyło się, 30 kwietnia br., w sali widowiskowej NOK.
Zgromadzonych powitał Marek Tyc, dyrektor Nasielskiego Ośrodka Kultury, który podkreślił, że od początku istnienia gazeta powstawała w budynku NOK. Wśród obecnych na sali gości wyróżnił członków pierwszego składu redakcyjnego: Andrzeja Waldemara Kordulewskiego, Mariana Wasierzyńskiego, Michała Grubeckiego, Burmistrzów Nasielska i Przewodniczących Rad Miejskich, a także przedstawicieli firm związanych z naszym pismem. Przypomniał też w wielkim skrócie inicjatywę dotyczącą stworzenia lokalnej gazety. Najpierw w 1991 r. były to „Wiadomości Nasielskie”, ale ukazały się tylko trzy wydania tego pisma. Dopiero, kiedy w 1993 roku funkcję dyrektora Ośrodka Kultury w Nasielsku objął pan Adam Stamirowski, temat wydawania gazety lokalnej powrócił. Pierwszy numer „Życia Nasielska” ukazał się w 1994 roku, a pan Adam Stamirowski był redaktorem naczelnym pisma przez kolejne 10 lat.
Następnie Iwona Pęcherzewska, redaktor naczelna dwutygodnika „Życie Nasielska”, w swoim wystąpieniu mówiła o osobach współtworzących naszą gazetę przez ostatnie 30 lat. Przypomniała sylwetki i wkład tych, których nie ma już wśród nas: pana Adama Stamirowskiego, który tworzył pismo od podstaw, zajmując się zarówno pisaniem tekstów, przygotowywaniem makiety, jak i kolportażem, to on wraz z panem Andrzejem Zawadzkim przez pierwsze lata tworzyli trzon zespołu redakcyjnego. Pana Henryka Śliwińskiego, z którego inicjatywy na łamach „ŻN” ukazywał się przez wiele lat „Notatnik Kulturalny” redagowany przez Nasielskie Towarzystwo Kultury. Pana Dariusza Majewskiego - fotoreportera oraz panią Ewę Laskowską – dziennikarkę i korektorkę naszej gazety. Wspomniała też, że ważnym momentem w historii czasopisma było objęcie w 2004 r. przez pana Dariusza Panasiuka funkcji redaktora naczelnego. Wtedy to ŻN zyskało bardziej gazetowy sznyt, zmieniła się częstotliwość wydawania gazety, powiększył się zespół redakcyjny, m.in. o korektora i zdecydowanie zwiększyła się sieć punktów sprzedaży.
- Tworzenie gazety, choćby była ona tylko gminnym dwutygodnikiem, to zawsze gra zespołowa i to praca całego zespołu wpływa na jej ostateczny wynik. Redakcję tworzą więc autorzy i redaktorzy tekstów, korektor, grafik, osoba odpowiedzialna za skład gazety oraz kolporter. W naszym przypadku, w większości są to pracownicy Nasielskiego Ośrodka Kultury – mówiła I. Pęcherzewska. - „Życie Nasielska” od początku swojego istnienia informuje o działalności władz samorządowych, przekazuje wiadomości ze znajdujących się na naszym terenie placówek oświatowych, współpracuje z różnymi instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami, relacjonuje wydarzenia z życia parafii, jest też otwarte na problemy zgłaszane przez naszych mieszkańców. Myślę, że te 30 lat „Życia Nasielska” nie byłoby możliwe bez pełnej zaangażowania i pasji pracy wielu osób, naszej odwagi i szacunku do innych – dodała.
W dalszej części spotkania na scenę zaproszono członków pierwszego składu redakcyjnego ŻN, którzy otrzymali pamiątkowe upominki. Po krótkich przemówieniach panów: Andrzeja Waldemara Kordulewskiego, Mariana Wasierzyńskiego i Michała Grubeckiego, przyszedł czas na grupowe zdjęcie, dlatego na scenę zaproszono wszystkich współpracowników naszej gazety obecnych na sali. Głos zabrali również goście: Monika Nojbert dyrektor MOPS, Bogdan Ruszkowski burmistrz Nasielska, Bogumiła Szlaska kierownik WTZ w Świeszewie i Elżbieta Chyczewska dyrektor Niepublicznego Żłobka i Przedszkola „Pod Fiołkami” oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Nasielsku.
W części artystycznej spotkania na scenie zagościł zespół „Nina Kodorska & Retro Trio” w składzie: Nina Kodorska – śpiew, Oliwier Andruszczenko – klarnet, Mateusz Wachowiak – akordeon, Roman Chraniuk – kontrabas. Muzycy przypomnieli nam wspaniałe melodie międzywojnia i piosenki wykonywane przez Eugeniusza Bodo, Hankę Ordonównę czy Mieczysława Fogga.
Po uczcie muzycznej goście spotkali się w holu, by przy kawie i słodkim poczęstunku, powspominać dawne „Życie” i zaplanować jego przyszłość.
- Przejdź do - strona Poprzednia
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt